Astro Disco w Radio PiK
http://www.radiopik.pl/4,39101,ultimate-frisbee-w-bydgoskich-szkolach

Nowa dyscyplina w bydgoskich szkołach. Gimnazjaliści i dzieciaki z podstawówek pod okiem instruktorów trenują Ultimate frisbee, czyli zespołowe rzucanie dyskiem, w którym nadrzędną zasadą jest fair play.
Bydgoska drużyna Astro Disco, znana już w Polsce i w Europie próbuje zachęcić młodzież do tego rozwijającego się sportu. Członkowie drużyny na wuefie przedstawiają dzieciom i nauczycielom zasady i przeprowadzają lekcje instruktażowe. Pierwsze zajęcia odbyły się w Gimnazjum numer 28.

Maurycy Szpak, jeden z liderów bydgoskiego Astro Disco uważa, że Ultimate Frisbee to sport, który kształtuje postawy i wartości: - Popularyzacja Ultimate ma nieoceniony wpływ na młodzież szkolną - uczy merytorycznej dyskusji w momencie kiedy jakieś zagranie jest widziane odmiennie przez dwóch zawodników, uczy szacunku dla rywala - na i poza boiskiem widzimy w sobie sportowców, których celem jest zaprezentowanie lepszego poziomu gry, naturalnym jest przybijanie piątek obrońcy, który prawie przejął dysk, lub atakującemu przez obrońcę, jeśli wykonał trudny rzut z chirurgiczną precyzją. W końcu jest sportem koedukacyjnym, dziewczyny pełnoprawnie uczestniczą w każdym punkcie.

Wszyscy kopią piłkę nożną, bo jest popularna, natomiast prezentuje ona hipokryzyjne podejście do sportu - jesteśmy oburzeni, kiedy sędzia nie widział faulu, na którym traci "nasz" zawodnik, natomiast akceptujemy sytuację, w której to zawodnik drużyny której kibicujemy zagrał nie do końca czysto, ale strzelił bramkę. W Ultimate tego nie ma nawet na najwyższym poziomie, znajomość i przestrzeganie zasad jest wpajane od pierwszego treningu i procentuje 2 lata później - w momencie kiedy nowy adept zaczyna grać w meczach o coraz wyższą stawkę.

Członkowie Astro Disco chcą, aby w przyszłości w każdej z bydgoskich placówek była choć jedna przeszkolona osoba, która mogłaby prowadzić zajęcia z Ultimate Frisbee. Zobaczymy, czy drużynie uda się osiągnąć cel.

Pełny materiał z anteny Radia

© Mikołaj Kamiński