27.05 - Liga Północna Ultimate - NPUL 2017
27go maja odbyła się druga kolejka Północnej Ligi Ultimate - NPUL i po raz kolejny wałecki stadion miejski przywitał znane już drużyny z Bydgoszczy, Szczecina oraz Dopiewa. Dodatkowo debiutowała na tej kolejce drużyna Ultimate z Gdańska. Debiutowała oczywiście w tej lidze, gdyż w swojej historii jest już dobrze znana i ma na koncie wiele zwycięstw w ramach innych turniejów.

Sobota przywitała graczy czystym, 20 stopniowym słońcem i obietnicą dalszego wzrostu temperatury. Już o 11 w szranki stanęły 4 z 5 drużyn - szczecińskie 967 wygrało dość pewnie z dopiewskim Young Brave Beavers 11:5, natomiast organizator, czyli Astro Disco ostrzył sobie zęby na graczy z Trójmiasta. O ile mecz Szczecin - Dopiewo był w miarę wyrównany - w końcu był to dopiero drugi turniej Młodych Bobrów, a jednak udało im się urwać o 2 punkty więcej niż w pierwszej rundzie NPULa - o tyle mecz Astro - Ultimatum był pełen nagłych zwrotów akcji. Widzieliśmy zarówno punkty dyrygowane wręcz klasycznym rozegraniem: incut, podanie, kontynuacja do zony i punkt, jak również nagłe tracenie flow i generowanie po 3-4 straty z każdej ze stron. Przy stanie 10:8 dla organizatorów skończył się czas i graliśmy do momentu aż pierwsza drużyna zdobędzie 11 punkt. Może to 28stopniowy upał, zmęczenie, chęć szybkiego skończenia akcji albo połączenie wszystkich elementów tak zadziałały, ale po kilku turnoverach z każdej ze stron to drużyna z Neptunem na piersi zdobyła dwa punkty doprowadzając do Universe Pointu na 10:10 i po cierpliwym ataku Astro udało im się wygenerować turn i przekonwertować go szybką kontrą na zwycięski 11 punkt. Zdecydowanie należą im się gratulacja zdyscyplinowania w tak nerwowej końcówce meczu.

Tym bardziej ciekawie zapowiadały się kształtować wyniki, kiedy w drugim meczu Ultimatum uległo 1 punktem drużynie 967 (6:5), którą to Bydgoszczanie pokonali w swoim trzecim meczu 11:4. Niespodziewanek natomiast nie było po stronie zwycięzców z I rundy - Brave Beavers oraz najmłodszej drużynie - Young Brave Beavers. Ci pierwsi zakończyli sobotnie mecze po raz drugi kompletując wszystkie zwycięstwa: 11:6 przeciwko 967 oraz 11:7 przeciwko Astro Disco, natomiast Najmłodsze Bobry dalej szlifowały umiejętności zgrania drużynowego jak również umiejętności indywidualnej pod meczową presją.

Reasumując II kolejka przyniosła dalszą separację w tabeli - Brave Beavers mają komplet 7 zwycięstw, a Young Brave Beavers ciągle 0 - chociaż zwiększyli średnią ilość zdobywanych punktów w meczu o 1/3. W środku natomiast mamy ciekawą sytuację, gdzie Ultimatum pomimo nieobecności na I kolejce nawiązali walkę zarówno z 967 Ultimatum (ustępując im o 1 wygrany mecz po II rundach) jak i Astro Disco (ustępując o 2 mecze). Można sądzić, że jeśli nie wydarzy się jakiś wypadek losowy, to drużyna Bobrów ma już komfortową przewagę, natomiast 3 drużyny w środku mają kolejny powód, żeby jeszcze lepiej przygotować się do kolejnej rundy, która może wiele wyjaśnić. Wszystkich uczestników i fanów zapraszamy 15 lipca do Wałcza, gdzie zobaczymy, kto lepiej wyciągnął wnioski ze wspólnych sparingów, a kto za bardzo skupił się na korzystaniu z wakacyjnej aury, a w międzyczasie sami będziemy nastrajać się na fale radiowe z Chorzowa, gdzie już 19.06 drużyny rozegrają drugą rundę Poligonu - Południowej Ligi Ultimate.

Po pełną tabelę a aktualnym rankingiem zapraszamy tutaj: http://latajacydysk.pl/ultimate-frisbee/liga-2017

© Mikołaj Kamiński