NPUL - zima za nami, wiosna w pełni!
10 września - to data warta zapamiętania - nie tylko dlatego, że Biłgoraj uzyskał w tym dniu prawa miejskie w 1578r., lub że we Wrocłąwiu rozpoczęto budowę dworca kolejowego Wrocław Główny w 1855r., ale zdecydowanie dlatego, że właśnie w 2017 roku odbyła się IV kolejka Ligi Północnej w Ultimate Frisbee - NPUL.

W sumie przez 4 kolejki gościliśmy 6 drużyn z Północy, z tego 2 mogą pochwalić się 100% frekwencją. Wypróbowaliśmy lokalizację Stadionu Miejskiego w Wałczu, którego murawa pozwoliła zagrać wszystkie mecze bez poważnych kontuzji.

Ostatnie spotkanie nie zmieniłoby niczego na I miejscu w tabeli, natomiast miejsca 2 i 3 były w zasięgu zarówno drużyny 967 Ultimate Szczecin jak i gospodarzy - Astro Disco Bydgoszcz.

Dzień przywitał nas bardzo delikatnym deszczem i soczyście zieloną trawą. Istniało ryzyko, że w przypadku obfitych opadów mecze nie odbędą się, natomiast dzięki słonecznej sobocie ziemia wyschła na tyle, że trzymając kciuki za stan stadionu po NPULu gospodarz obiektu dał nam zielone światło i zgodnie z planem o 11:00 zostały rzucone pierwsze pulle.

Zaskoczyła waleczność drużyny Young Brave Beavers, która zdobyła pierwszy punkt w meczu z Astro Disco i zdecydowanie nie sprzedała tanio skóry, ulegając jednak rywalowi 13:7. Drugim meczem dla Młodych Bobrów był pojedynek z ich starszymi kolegami przegrany 9 punktową różnicą - 13:4, natomiast ostatni mecz - z 967 dostarczył tylu emocji, że na sąsiednim boisku wstrzymaliśmy mecz, żeby móc zobaczyć jego ostatni punkt. Przy stanie 12:12 i meczu do 13 Young Brave Beavers byli w ataku i cierpliwie grali przeciwko przeciwnikowi ze Szczecina zdobywając pole i po kilku minutach będąc przed strefą punktową rywala. Zaryzykowali rzut do zony na wysokiego odbiorcę, który niestety niedokładnie zaatakował dysk i ten odbity od ręki upadł na ziemię, przez co 967 odzyskało atak i po chwili uzyskało zwycięski 13 punkt, tym samym YBB jeszcze nie tym razem wygrali swój pierwszy mecz, ale naprawdę zebrali należyte brawa w uznaniu ich rosnącego poziomu konsekwentnie przez cały czas trwania ligi NPUL.

Astro Disco po wygranym meczu z młodszymi z Bobrów spotkała się w 2 rundzie ze szczecinianami. Astro mając szansę na II miejsce musiało się wykazać 100% skutecznością - wygrać wszystkie mecze - i liczyć, że ich rywale przegrają z silniejszymi Bobrami, ale zanim Astro mogło sprawdzić się z Brave Beavers na ich drodze stanęli 967. Po w miarę wyrównanej pierwszej połowie to jednak rywale zdobyli kilkupunktową przewagę i w pewnym momencie wydawało się, że mecz skończy się mocną 4 oczkową wygraną dla 967. W końcowym etapie drugiej połowy Astro Disco zagryzło zęby i zaczęło odrabiać straty, doprowadzając do 12:11 dla 967 przy meczu do 13. Udało im się po raz kolejny wygenerować stratę, jednak tym razem zabrakło konwersji na punkt i to 967 Ultimate zdobyło 13 punkt, blisko - ale wygrywając 13:11, co później zagwarantowało im II miejsce w tabeli, bydgoszczanie zaś musieli się zadowolić miejscem III.

Brave Beavers - niezagrożeni po raz kolejny, wygrywali 13:7 ze Szczecinem, 13:4 z Young Brave Beavers oraz 13:7 z Astro Disco zakończyli 4 kolejkę z czystą kartą samych zwycięstw, pokazując iż ich jedynie 1punktowa wygrana z 967 z poprzedniej kolejki była jedynie potknięciem w drodze po złoto. Cieszy to zwłaszcza, że niewiele wcześniej Bobry pojechały z apetytem na najwyższe mmiejsce na podium na Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Płocku, gdzie jednak nie wszystko ułożyło się po ich myśli i zakończyli ten turniej na miejscu 3.

Podsumowując - I sezon Północnej Ligi Ultimate Frisbee - NPUL przyniósł nam 4 kolejki i 28 meczów. Rywalizowało 6 drużyn, a ich końcowa klasyfikacja ułożyła się następująco:

1. Brave Beavers 39pkt.
2. #967 Ultimate 21pkt.
3. Astro Disco 12pkt.
4. Nine Hills 6pkt.
5. Ultimatum 6pkt.
6. Young Brave Beavers 0pkt

W związku z końcem seconu trawiastego trwa już organizacja NPULa halowego - a już na przełomie kwietnia i maja przyszłęgo roku zapraszamy wszystkich na II sezon Ligi Północy na murawie.

© Mikołaj Kamiński