HISTORY

Astro Disco - klub Ultimate Frisbee z Bydgoszczy uformowany pod koniec 2006. Jak większość Polskich drużyn zaczęło się od rekreacyjnych spotkań przy piwku na legendarnej stadninie w największym w Polsce Parku Miejskim - Myslecinku. Od pierwszego forehandu do pierwszego turnieju szybko wyklarowała się spora grupa osób zainteresowanych tym dynamicznym sportem. Weszliśmy na Polską scenę z przytupem na turnieju w Trzemesznie i do dzisiejszego dnia aktywnie uczestniczymy w eventach w całej Polsce.
Gramy na Mistrzostwach Polski od 5 lat.„Chciałbym żeby talerze latały zamiast ptaków..”

Barcelońskie lato 2006 , 30 stopni, plaża domem, proste lokalne rozrywki, słodka beztroska, klapki i frizbi pod pachą, bo talerz zawsze i wszędzie musiał być, jak otwieracz do wina, niezbędny w tamtym klimacie dopełniał puli szczęścia. Powrót do kraju, zgoła inne rzeczy na głowie..po paru dniach przerwy zapragnąłem na powrót mieć swą własną Barcelonę, tu w Bydgoszczy. Uwiedziony filmami wyszperanymi w internecie i tak naprawdę ledwie liznąwszy dyscypliny, która zwie sie Frisbee Ultimate napisałem na lokalnych forach o tym że jeśli ktoś ma ochotę sprawdzić z czym to sie je to serdecznie zapraszam na polankę w bydgoskim myślęcinku. Ku mojemu zdziwieniu pojawiło się dziesięć osób. Dobry start, pomyślałem sobie. Zajawką buzowałem lecz konkretów do powiedzenia miałem niewiele, jedyne co mogłem to pokazać ludziom jak talerzem rzucać należy. Gra w najlepszym wypadku wyglądała jak nieszkodliwa szamotanina. Co trzeci rzut dolatywał do adresata i co się później okazało, zgrabnie ominęliśmy większość oficjalnych zasad. Tymczasem co niedzielę, niezależnie od pogody pojawiało sie coraz więcej śmiałków, tak że wigilijnym opłatkiem podzieliliśmy się na boisku w gronie 20 osobowym i wtedy dotarło do mnie, że ma miejsce coś pięknego, marzenie uległo urzeczywistnieniu. W grudniu 2006 roku oficjalnie powstaje bydgoska drużyna Astro Disco.

W lutym 2007 zaczęliśmy trenować na sali Zawiszy, stała ekipa liczyła ok 16 osób, z tym, że przewinęło się przez nie co najmniej 50 osób. Ekipa ewoluowała w prawdziwy team, gdy zapadła decyzja, że jedziemy na Nasz pierwszy turniej do Trzemeszna. Tam się dopiero okazało jak niewiele wiedzieliśmy, ale jako zlepek żółtodziobów którzy od rana do wieczora mają banana na twarzy udało Nam się wywalczyć sympatię polskich wyjadaczy. Zajęliśmy 7me miejsce na 9 drużyn co było niewątpliwym sukcesem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że do tego turnieju graliśmy w coś co w sumie przypominało Ultimate, ale żeby go tym nazwać to bym się nie odważył.
Można by rzec, że wtedy zaczął się bolesny proces budowania drużyny i konflikt priorytetów sprawił, że za współpracę podziękowały osoby, które chciały sobie tylko porzucać. Nastąpił okres zawieruchy, w efekcie, której na turniej Spring Lube w Łęknicy z Astro pojechałem jedynie ja…moment zwątpienia. Ale nie ma tego złego..i po deszczu musiało wyjść słońce.
Drużyna uległa odchudzeniu, ale z drugiej strony również konsolidacji. Kolejny turniej w Sosnowcu Lemon Cup i pociągiem w dwunastkę przez Polskę. Pod względem sportowym niczym nie zachwyciliśmy, ale w drużynie zabłysły dwie nowe twarze, które od tego turnieju zaczęły stanowić żelazny trzon astro. Co tu dużo gadać, skopali Nam tyłki aż się kurzyło. Na koniec lata spory turniej w Poznaniu, gdzie pokazaliśmy, że w dziedzinie latania nie mamy sobie równych, szkoda tylko, że raczej nie po boisku. W drużynie czuć zawód, bo potencjał znowu nie uwolniony. Jednak mecz poza stawką w błocie z drużyną Grandmaster Flash z Warszawy podczas ulewy pokazał , że mamy rogi, ale również serce do gry. Notujemy również pierwszą wygraną z zagraniczną drużyną z Niemiec.
W grudniu 2007 z naszego ramienia powstaje pierwsze w tej dziedzinie stowarzyszenie w Naszym województwie – Frisbee Ultimate Bydgoszcz. Intensywnie działamy w celu organizacji turnieju. Rusza strona astro.karolwasik.pl.
Po spotkaniu koordynatorów frisbee w Warszawie zaczynamy prowadzić treningi z prawdziwego zdarzenia.

W marcu 2008 organizujemy w Bydgoszczy Nasz pierwszy event będący również oficjalnie drugą kolejka pierwszego Pucharu Polski w tej niezwykłej dyscyplinie. Myślę, że jest to najlepszy czas by pokazać siłę drzemiącą w bydgoskich sercach.

MatiPokazaliśmy na co Nas stać. Turniej Intergalactic Cup 2008 był perełką wśród polskich turniejów.
W roku 2008 mimo słabszego okresu letniego, team wzbogaca się o nowych zawodników dzięki czemu wciąż trenujemy. Trójka z nich zostaje trzonem drużyny. Kilku astronautów miało okazję zagrać na zagranicznych turniejach, odkrywając nowe lądy takie jak Czechy, Włochy, Litwa i Dania. Chętnie jeździmy też po Polsce na treningi i sparingi odwiedzając znajome drużyny, oraz organizujemy drobne eventy jak JAMajówka.
Wakacje sprawiają, że na Poznań Unleashed ledwo udało Nam się zebrać skład. Był to jedyny turniej na którym Jurys nie doznał kontuzji…grał bez zmian.
Pod koniec roku zaczynamy trenować Nine Hills – drużynę z Chełmna, która niebawem na stałe wejdzie do kroniki polskiego Ultimate. Przez całe 12 miesięcy aktywnie uczestniczymy w Pucharze Polski zajmując ostatecznie 7 miejsce. Chcemy więcej. Stać Nas na lepsze wyniki. Wciąż jesteśmy głodni gry. Snujemy plany na przyszły rok.

Rok 2009 rozpoczęliśmy już 3 Stycznia od turnieju w Berlinie. Następnie w Lutym wraz z Astro Family udaliśmy się na pierwszy samo wystarczalny występ Astro Disco za granicą – do Wilna.
Odkrywamy „przypadkowo” Nasze nowe miejsce treningów – Boisko Budowlanki zwane w skrócie BB. Niecierpliwie czekając na sezon outdoorowy, właśnie tam, sami organizujemy pierwsze wydarzenie tego typu w Polsce – Bitwę o Wiosnę. Przyjeżdżają gracze z czterech drużyn. Dzielimy się tam Naszym pomysłem na Ligę Północnej Polski.
Następuje zmiana zarządu oraz rozszerzenie składu w Naszym Stowarzyszeniu.
Majówka 2009 – pierwszy szalony Astro Camp. To esencja Astro … bynajmniej nie od strony sportowej. W okresie letnim treningi odbywają się dzięki pracy Majasa i Miszy. W wakacje intensywność spada, ale mimo to notujemy dobre występy. Na turnieju Hatowym Interflug w Berlinie Lucjan zajmuje 1 miejsce, a Majaz 4. Natomiast występ na plażowym Sandslashu to już sukces całej drużyny – 4 miejsce (2 spośród polskich drużyn).
Motywowani kryzysem wprowadzamy zmiany strukturalne w drużynie – ustanawiamy reguły dotyczące treningów, kapitanów, składu, uczestnictwa w turniejach. Jak każdy system ma on swoje wady, ale od tego momentu odczuwamy pewien porządek. Kożuch mianowany na Prezesa od spraw finansowych do dziś rzetelnie spełnia rolę.
W październiku odbywają się pierwsze Mistrzostwa Polski. Zajmujemy 6 miejsce na 12 drużyn.
Przez cały rok 2009 jesteśmy aktywni na polskiej scenie grając zawsze i wszędzie. Wspieramy rodzimy Ultimate uczestnicząc w każdym polskim evencie.
30 października dzięki pomocy Miasta Bydgoszczy oraz Five Ultimate rusza North Poland Ultimate League. Koordynatorem ligi zostaje Lucjan. Astro Disco dominuje Inaugurację NPUL grając strefą oraz po raz pierwszy wprowadzając linie Offence i Defence. Mati w niezapomnianej euforii robi swój pierwszy layout. Drużyna w szale triumu przeżywa drugą młodość. Przez sezon indoorowy 2009-2010 organizujemy łącznie 4 kolejki NPUL zajmując 2 miejsce na 6 drużyn.
W Pucharze Polski 2009 polepszamy notowania zajmując 6 lokatę. Na Józbee jesteśmy silnym składem i wygrywamy zacięty mecz z Poznańską drużyną Uwaga Pies.
Przez rok 2009 dołączają do Nas kolejne osoby grające. W wolnych chwilach kiedy nie pata, wciąż gramy w Disc Golfa i rzucamy w parku.

Na rok 2010 mamy już jasno postawione cele – powiększyć skład zaciekle trenujących, utrzymać treningi na wysokim poziomie, stale organizować NPUL, aktywnie uczestniczyć na turniejach w Polsce i zagranicą oraz zająć wysokie miejsce na Mistrzostwach Polski w czerwcu.
Pierwszym sukcesem w 2010 roku jest 4 miejsce na dobrze obstawionym międzynarodowym turnieju Spirit on Ice w Sosnowcu.
Co ciekawe w marcu 2010 roku dokładnie podczas turnieju w Trzemesznie zaliczyliśmy złotą rocznicę – liczba turniejów na których byli Astronauci zaokrągliła się do 50. Minęły 3 lata od pierwszego turnieju. Barcelona zadomowiła się u Nas na dobre.
W kwietniu mają miejsce pierwsze kwalifikacje tzw Tryouts do Reprezentacji Polski. Z Astro Disco do kadry dostaje się sześciu graczy: UOlcia, Elvis, Misza, Kaczor, Aniou oraz Lucjan. Elvis i Lucjan zostają najczęściej typowanymi zawodnikami przez współuczestników.
Dwójka astronautów ma zaszczyt grać z drużyną GrandMaster Flash na WUCC – odbywających się co 4 lata Klubowych Mistrzostwach Świata w Pradze 3-10 lipca, natomiast trójka innych będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Under23 we Florencji 19-25 lipca.
Myślę że to najlepszy czas, by pokazać siłę drzemiącą w bydgoskich sercach na turniejach mistrzowskich.

Lucjan


CAPTAINS:
2006-2009 – Mati
12.2009-3.2010 – Lucjan, Elvis, Mati
3.2010-6.2010 – Lucjan, Elvis, Alek
6.2010-9.2010 – Lucjan, Elvis, Alek
9.2010-12.2010 – Lucjan, Elvis, Alek
1.2011-12.2011 – Lucjan, Elvis, Alek
2012 - Lucjan, Ania, Kozi
1.2013 - 7.2013 - Lucjan, Ania, Kozi
8.2013 - 12.2013 - Lucjan, Ania
2014 - Lucjan, Ania


© Mikołaj Kamiński